Mid-Island Y JCC Poetry Series

As founder and director of the Mid-Island Y JCC Poetry Series, since 1996 (sponsored by the NY State Council on the Arts), I have tried to feature a wide variety of wonderful poets (examples--Harvey Shapiro, Colette Inez, Molly Peacock, Cornelius Eady, Diane Wakowski, Marie Ponsot, Louis Simpson, Stephen Stepanchev, Norman Friedman, David Axelrod, Charles Fishman, Maxwell Wheat, George Wallace, Patti Tana, Vince Clemente, Barry Wallenstein, Angelo Vergas, Stanley Barkan, Michele Cooper,  Grace Schulman, many others). After discussing the writing style of the of the feature with the audience and the feature reading, there is an open mic for members of the audience, with many acclaimed and talented poets. There is an annual poetry contest for children, teens , and adults, with certificates for all and cash prizes for adults and teens. In June, there is a gala reading by all those who received honorable mention and place awards. Many of the winners have gone on to distinguished writing careers.

The readings are held on one Sunday per month, October-June, at 7pm

Mid-Island Y JCC

45 Manetto Hill Road

Plainview, NY 11803

(516) 822 3535 x347

www.miyjcc.org

Director: Gayl Teller

Open Mike, Refreshments, $3 Donation

Join us for a memorable and stimulating evening with some very talented people!

All welcome!

Mid-Island Y JCC 2013-14

Poetry Reading Series

October 27, 2013

Steven Sher

 

November 24, 2013

Kathy Donnelly--Editor & Contributors

PAUMANOK INTERWOVEN (Island Sound, 2013)

 

December 15, 2013

George Northrup

 

January 26, 2014

Lorraine Conlin

 

February 23, 2014

Dan Giancola

 

March 30, 2014

P. J. Gibson

 

April 27, 2014

John Brennan

 

May 18, 2014

Vicki Iorio

 

June 1, 2014

Poetry Contest Winners:

Children, Teens, Adults

 

***SPECIAL EVENT***

          Was Held

Tuesday, March 13, 2012

"LUCK OF THE LAUREATES"

A historic reading of 7 LI Poets Laureate

David Axelrod

           Suffolk County Poet Laureate

Tammy Nuzzo-Morgan

           Suffolk County Poet Laureate

Linda Opyr

           Nassau County Poet Laureate

Ed Stever

           Suffolk County Poet Laureate

Gayl Teller

           Nassau County Poet Laureate

George Wallace

           Suffolk County Poet Laureate

Maxwell Corydon Wheat

           Nassau County Poet Laureate

  



Mid-Island Y JCC Poetry Contest

Judge--Gayl Teller

 

ADULTS: $5 PER POEM (MAKE CHECKS PAYABLE TO MID-ISLAND Y JCC). CASH PRIZES.

TEENS: NO FEE

CHILDREN: NO FEE

 

INCLUDE NAME, ADDRESS, PHONE, E-MAIL. TEENS AND CHILDREN INCLUDE AGE.

 

MAIL TO:

POETRY CONTEST

MID-ISLAND Y JCC

45 MANETTO HILL ROAD

PLAINVIEW, NY 11803

 

DEADLINE:  MAY 7

 

AWARDS AND READING: JUNE 1, 2014,  7PM

 

Mid-Island Y 2013 Poetry Winners

Adults:

1st Place--GEORGE NORTHRUP

2nd Place--MURIEL HARRIS WEINSTEIN

3rd Place--NANCY KEATING

4th Place--ANTONIO BELLIO

5th Place--LEE KURFIST

Adults Honorable Mention:

LLOYD ABRAMS, MONICA ANDERMANN, SHARON ANDERSON, SYBIL BANK, JOHN BRENNAN, PAULA CAMACHO, JOHN DECARLO, MARILYN GOLDSMITH,

VALERIE GRIGGS, DEBORAH HAUSER, FRANE HELNER, GLADYS HENDERSON, JOAN HIGUCHI, MARVIN ILLMAN, VICKI IORIO, MARIA MANOBIANCO, 

ROBERTA MCQUEEN, RIA MEADE, MATT PASCA, MARC PRINZ, NARGES ROTHERMEL, DOREEN SPUNGIN, JUDY TUREK, PRAMILA VENKATESWARAN

 

Teens:

1st Place--CHRISTINE GONZALEZ

2nd Place--EVE PASSMAN

3rd Place--TRISTAN PIMENTEL

Teens Honorable Mention:

KAYLEIGH RYAN, ABIGAIL SOLOMOS, OMAR TOURE

 

Children:

At the request of their teacher, students from Buckley Country Day School, Roslyn, NY, whose poems distinguished themselves in this contest, must remain anonymous.

1st Place--ANONYMOUS

2nd Place--ANONYMOUS

3rd Place--ANONYMOUS

4th Place--GUARAV AJMERA

Children Honorable Mention:

RAINER PASCA AND FOUR STUDENTS FROM BUCKLEY COUNTRY DAY SCHOOL

 

Mid-Island Y JCC 2011 Poetry Contest Winners

Judged by Gayl Teller--

Adults

First Place--Ria Meade

Second Place--Ed Stever

Third Place--Joan Higuchi & Sasha Ettinger

Fourth Place--Robert Harrison, Gloria Murray, & Judy Turek

 

Teens

First Place--Kelsey Weymouth-Little

Second Place--Tiara Carter

Third Place--Jaclyn Onufrey

Fourth Place--Bryanna Bardsley


Children

First Place--Matthew Schroh

Second Place--Meaghan Obergh

Third Place--Katherine Parente

Fourth Place--Michael Bock


 

 

 

2010 Winners       Adults

First Place--Gladys Henderson

Second Place--Paula Camacho

Third Place--Muriel Harris Weinstein

Fourth Place--Lisa James

Fifth Place--Marilyn Goldstein

Sixth Place--Lloyd Abrams

 

Adults--Honorable Mention

Monica Andermann, Sybil Bank, Lynn Cooper, Lillian Gordon,

Sylvia Harnick, Patrice Hasbrook, Joan Higuchi, Vicki Iorio,

Beverly Kotch, Patty Lane, Maria Manobianco, Gloria Murray,

George Northrup, Joan Vullo Obergh, Ellen Pickus, Lois Raiken,

Narges Rothermel, Joan Schaefer, Harriet Slaughter, Judy Turek

 

Teens

First Place--Jeena Moss

Second Place--Maureen Gavin

Third Place--Allison Shindler

Fourth Place--Emily Brandsdorfer

Fifth Place--Olivio Grillo

 

Teens--Honorable Mention

Grace Albert, Claire Halligan, Shannon O'Neil, Justine Re,

Ariel Sobel, Rebecca Sobel, William Stieglitz, Danielle Tralongo

 

Children--Poems of Distinction

Ashley Friedman, Kaitlyn Friedman, Meaghan Obergh










 




 


 

 

 

 

 
 

 

 


 

               


Intellectual Property © 2009 Gayl Teller